Felvételi: hány pontot ér a "régi" érettségi a 2015-ös felvételin?
Hány pontot ér a 2005 előtti érettségi a felsőoktatási felvételin? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
Hány pontot ér a 2005 előtti érettségi a felsőoktatási felvételin? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
A szakmai érettségi tárgyak eredményeit is beszámítják az idei felvételin? Újabb olvasói kérdésre válaszoluk.
Visszaküldte a parlamentnek megfontolásra a szakmai érettségi bevezetéséről szóló jogszabályt Traian Basescu román...
Megszavazta a szakmai érettségi bevezetéséről szóló törvénytervezetet hétfőn a román szenátus, így a tanév végén...
Sokáig egyáltalán nem volt tétje, a tanácsköztársaság el is törölte, és nem mindig kaptak rá jegyet a diákok - idén 161 éves az érettségi.
Bemutatták az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) legújabb, Jelentés a magyar közoktatásról 2010 című kötetét...
Rossz hír a középiskolásoknak: nem biztos, hogy 2013 után is ingyenes marad az érettségi.
Visszatáncolt a kötelező természettudományi érettségi bevezetésétől az oktatási államtitkárság: a köznevelési koncepció nyilvánosságra hozott változatában a korábbi ígéretekkel ellentétben szó sincs a kötelező fizika-, kémia- és biológiavizsgáról. Kérdés, hogy mi lesz a kétszintű érettségivel, az államtitkárság ugyanis egységes feladatsorokról ír, miközben a diákok jelenleg kétféle teszt közül választhatnak. Az már most biztos, hogy a kettest nehezebb lesz megszerezni.
A Mádl Ferenc Kör szerint a széles körű műveltséget és a természettudományi alaptudást biztosító, széles skálájú, de egyszintű érettségit kell bevezetni, valamint igényes szakmunkásképzést nyújtani azoknak, akik így tudnak reálisan boldogulni.
Alig másfél hét van hátra a töriérettségiig: a közép- és emelt szintű feladatsor felépítése idén sem változott, a végzős középiskolásoknak az egyszerű, rövid választ igénylő kérdések mellett több esszéfeladatot is meg kell oldaniuk.
Kötelező emelt szintű vizsga az elitgimnáziumokban, nyolc érettségi tantárgy, a felvételi összpontszámba is beszámító „kisérettségi” a középiskola tizedik évfolyamában – az elmúlt években több tucat ötlettel újították volna meg a "régi típusú" és a kétszintű érettségi rendszerét.
Idén hetedik - az őszi vizsgaidőszakokkal együtt tizenharmadik - alkalommal vizsgáznak a magyar középiskolások a kétszintű érettségi rendszerben. Tantárgyanként változó, hogy milyen hatással voltak az új típusú vizsgák és a megváltozott követelmények a diákok teljesítményére. Egy dolog azonban mostanra nyilvánvalóvá vált: az emelt szint nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Ukrajnai nemzetiségi szervezetek vezetői abban állapodtak meg Dmitro Tabacsnik ukrán oktatási miniszterrel, hogy 2012-ben az országban élő kisebbségek nyelvéből, köztük magyarból is biztosítják az emelt szintű érettségi és egyetemi felvételi lehetőségét a nemzetiségi iskolák végzősei számára.
Nem ért egyet a kétciklusú szakok osztatlanná alakításával, a pedagóguséletpálya-modellt pedig túl bonyolultnak tartja Pálinkás József. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, volt oktatási miniszter az fn.hu-nak azt mondta: bár több kérdésben különbözik a véleménye Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárétól, nincsenek köztük feloldhatatlan ellentétek.
Testnevelés horvát nyelven, mikrobiológia, euritmika, finn nyelv és irodalom, vegyipari ismeretek – tantárgyak, amelyekből csupán két-három, rosszabb esetben egyetlen diák érettségizett 2010-ben. Az oktatási államtitkárság a következő években felére csökkentené az érettségi tárgyak számát, így ugyanis több százmillió forintot spórolhatnának a vizsgákon. Tavaly 1 milliárd 350 millióba került az érettségi.
A fővárosi egyetemek voltak a nyertesei az utóbbi évek megváltoztatott felvételi szabályainak. Több vidéki főiskolán – például Szolnokon és Gyöngyösön – pedig drasztikusan csökken az elsőéves hallgatók száma – áll a HVG múlt heti számában megjelent cikkében.
A Százak Tanácsa alapvetően jónak, támogatandónak tartja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási törvénytervezeteit.
A kanadai, ukrán és svéd diákok jóformán hírét sem hallották az érettséginek, az osztrák és a bolgár végzősöknek három, az albán középiskolásoknak pedig négy tantárgyból kell vizsgázniuk a gimnáziumi tanulmányaik végén. Úgy tűnik, a magyar diákoknak mindenki másnál nehezebb dolguk van - sőt, az érettségi még komolyabb kihívás lesz, ha az új közoktatási törvényt a jelenlegi formájában fogadja el az országgyűlés. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy 2013-2014-től öt helyett hat tantárgyból kell majd vizsgázni.
Budapesti Gazdasági Főiskola, Kecskeméti Főiskola, Szent István Egyetem, Nyugat-magyarországi Egyetem és a Debreceni Egyetem – január első hetében ezek a felsőoktatási intézmények tartanak nyílt napot és tájékoztató előadásokat. Dátumok és helyszínek.
A kormány felsőoktatási törvénytervezete ellentmond a nemzetközi trendeknek, a felvételihez szükséges két emelt szintű érettségi vizsga pedig a szegény családból származó diákok egyetemekre, főiskolákra való bejutását még nehezebbé tenné – állítja Magyar Bálint volt kulturális és oktatási miniszter, az Eötvös József Szabadelvű Pedagógiai Társaság nemrégiben megválasztott elnöke.